עסק חברתי

ג'וחא גסטהאוס & טורס הוא עסק חברתי התורם לפיתוח התיירות והכלכלה המקומית בג'סר אזרקא ומהווה סמל לשינוי ותקווה בכפר הידוע במעמד הסוציו-אקונומי הנמוך של תושביו.

העסק הוקם בשנת 2014 בשותפות של אחמד ג'ובראן ונטע חנין במטרה לפתוח את הכפר לעולם ולסביבה הקרובה, לקרב ולעודד מפגש בין הקהילות השכנות ולשפר את מצבם הכלכלי של תושבי הכפר. כל זאת מתוך אמונה בסיפור ובפוטנציאל הייחודי של הכפר ומתוך הרצון להשתמש בתיירות ככלי לשינוי כלכלי – חברתי.

תנועת המבקרים ההולכת וגוברת בשנים האחרונות, עודדה תושבים נוספים בכפר לפתוח ביוזמות נוספות אשר מצטרפות לחזון החברתי של ג'וחא גסהטאוס & טורס; לפתוח את ג'סר ולעודד בה את התיירות החברתית.

המפגש האנושי מאפשר לתושבים לשפר את כישוריהם בשפה העברית, מחזק את תחושת הערך והזהות לצד תחושת שייכות לחברה הישראלית ובמקביל מאפשר למבקרים לשים בצד את הסטיגמות והדעות הקדומות ולהכיר מציאות שונה בגובה עיניים.

מאז הקמתו הגסטהאוס מקדם פרויקטים ומעורב ביוזמות אשר שתומכים בקהילה המקומית ביניהם:

תוכנית העצמה ומנהיגות לנערים בה למדו אנגלית והשתלבו בהדרכה של קבוצות "תגלית" שהגיעו לבקר מרחבי העולם. במסגרת הפעילות התאפשר לנערים מפגש עם תרבויות אחרות, אשר עורר בהם תחושת מסוגלות ואיתה שאיפות חדשות לעתיד.

תכנית העצמה נשית, בה נשים עברו קורס הכשרה מלאכות־יד מסורתיות וקורס בישול, בעקבותם הנשים יוצרות, מוכרות ומעבירות סדנאות ונהנות מהכנסה שמעצימה את תחושת הערך והחופש הכלכלי שלהן.

שיתוף פעולה עם בית־הספר לחינוך מיוחד בו ב תלמידים במסגרת שיעורי "משק בית" סייעו במשימות הגסטהאוס ועל ידי כך תרגלו משימות יומיומיות אשר סייעו להם לרכוש כישורים ועצמאות.

מעורבות באירוע מוזיקלי "סלאמתק בג'סר" אשר חיבר בין אמנים ומוזיקאים מהכפר ומחוצה לו.

"גלריה זרקא", הממוקמת בקומת־הקרקע של ג'וחא גסטהאוס מהווה בית עבור עשיה חברתית ומארחת בה מגוון פעילויות, תערוכות מתחלפות, מרחב למפגשי שיח וסדנאות, ותמיד פתוחה לשיתופי פעולה חדשים.

ג'וחא גסטהאוס מנוסה באירוח מתנדבים וחיבורם לפעילויות חברתיות שונות בכפר לפרקי זמן ותחומים משתנים, מוזמנים לפנות לפרטים נוספים Juhasguesthouse@gmail.com

תאריך הגעה
תאריך עזיבה